Zależność pomiędzy stężeniem jonów potasu w surowicy krwi a efektami terapeutycznymi jest nieznana. Naszym pierwszym celem było określenie zależności pomiędzy stężeniem potasu w surowicy a zmiennością długości pobytu na OIT i efektami leczenia. Drugim celem była ocena wpływu wspomaganego komputerowo protokołu regulacji stężenia potasu w surowicy krwi.
Majaczenie pooperacyjne jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorobowości, ubytku zdolności poznawczych, złej jakości życia i śmiertelności a także zwiększonymi kosztami opieki medycznej. Dokonano przeglądu badań randomizowanych, po to by ocenić skuteczność środków farmakologicznych w zapobieganiu i leczeniu majaczenia pooperacyjnego po zabiegach kardiochirurgicznych.
Celem pracy była ocena wyników leczenia interwencyjnego pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) pozaszpitalnym o prawdopodobnie wieńcowej etiologii, przyjmowanych do pilnej diagnostyki inwazyjnej naczyń wieńcowych.
Ultrasonograficzna wizualizacja naczyń krwionośnych szyi jest złotym standardem podczas kaniulacji żyły szyjnej wewnętrznej (IJV). Niemniej jednak ta metoda nie wyeliminowała zupełnie ryzyka niezamierzonego nakłucia i kaniulacji tętnicy. Echokardiografia przezprzełykowa (TEE) skutecznie weryfikuje położenie prowadnicy w sercu, ale jest metodą inwazyjną i nie zawsze dostępną. Badaliśmy łatwość wykonania i potencjalną użyteczność echokardiografii przezklatkowej (TTE) w ocenie położenia dystalnego końca prowadnicy w prawym przedsionku (RA) przed poszerzeniem i kaniulacją IJV.
Według skandynawskiego badania Starch for Severe Sepsis/Septic Shock (6S) trial podawanie roztworu hydroksyetylowanej skrobii zwiększało śmiertelność wśród chorych z sepsą/wstrząsem septycznym. Naszym celem było przeprowadzenie dokładnej oceny wpływu podaży HES w stosunku do płynu Ringera na czynność nerek, w tym jej wpływu na śmiertelność w analizie post-hoc.
Przegląd i zaktualizowanie dowodów dla złych czynników rokowniczych (zgon, stan wegetatywny lub głębokie uszkodzenie mózgu) u dorosłych po zatrzymaniu krążenia, leczonych lub nie leczonych przy użyciu kontrolowanej hipotermii, mający na celu identyfikację luk w postępowaniu i zasugerowanie niezawodnej strategii rokowniczej.
Tracheotomia przezskórna (TP) jest coraz częściej wykonywana w oddziałach intensywnej terapii u osób wymagających bądź przedłużonej wentylacji i/lub zabezpieczenia dróg oddechowych. Kontrola procedury przy użyciu bronchofiberoskopu, uważana za złoty standard, nie jest zawsze możliwa ze względów logistycznych i problemów z wentylacją płuc. Dzielimy się doświadczeniami dotyczącymi wykonywania przezskórnej tracheotomii bez użycia bronchofiberoskopii z prostymi modyfikacjami zapewniającymi bezpieczne wykonanie procedury.
Chociaż lekarze pracujący na oddziałach intensywnej terapii (OIT) uważają otyłość za niezależny, niekorzystny czynnik rokowniczy, coraz więcej dowodów wskazuje, że otyłość jest związana ze zmniejszeniem śmiertelności na OIT. Wyniki tego wstępnego, opartego na praktyce założenia mogą być jednak zafałszowane z powodu przyjmowania chorych otyłych na preferencyjnych warunkach na OIT. Ponadto niewiele jest wiadomo o wynikach leczenia takich osób. W pracy próbowano ustalić, czy roczna śmiertelność, wykorzystanie zasobów służby zdrowia i wyniki odległe u chorych z ciężką sepsy różnią się w zależności od indeksu masy ciała.
więcejOtyłość a śmiertelność u starszych Amerykanów z ciężką sepsą
Na rynku obecnych jest wiele respiratorów transportowych oraz służących do wentylacji płuc pacjentów w stanach nagłych. Nowe typy urządzeń pojawiają się w sprzedaży. Celem badania była ocena dużej liczby dostępnych na rynku respiratorów, tak by ułatwić klinicystom dobór odpowiednich urządzeń, biorąc pod uwagę ich szczególne zastosowania.
więcejPorównanie 26 respiratorów transportowych oraz służących do wentylacji płuc w stanach nagłych
W tomie 46, numerze 4 czasopisma Anaesthesiology Intensive Therapy (Anestezjologia Intensywna Terapia) ukazały się wytyczne postępowania wobec braku skuteczności podtrzymywania funkcji narządów (terapii daremnej) u pacjentów pozbawionych możliwości świadomego składania oświadczeń woli na oddziałach intensywnej terapii.